Case study

Handel e-commerce dynamicznie rośnie z roku na rok. Intensywne wzrosty zakupów za pośrednictwem Internetu odnotowano w miesiącach, w których szalała pandemia koronawirusa, a ludzie przenieśli swoją aktywność, od pracy po zakupy i rozrywkę do przestrzeni wirtualnej.

Wielu sprzedawców ecommerce odnotowuje niespotykane do tej pory wzrosty sprzedaży.

Dla skutecznego funkcjonowania sklepu internetowego potrzebny jest sprawny, szybki, niezawodny i tani magazyn. Wbrew pozorom nie trzeba wielkich nakładów finansowych aby to osiągnąć.

Pierwszy punkt na którym należy się zatrzymać dotyczy miejsca magazynowania. Warto dobrze się przygotować zanim podejmiemy finalną decyzję, gdzie będziemy przechowywać towary. Od tego bowiem w dużej mierze zależy efektywność działania całego sklepu. Wszystko oczywiście zależy od skali biznesu, oraz rynków na jakich zamierzamy działać. Różne produkty wymagają przecież innych typów przestrzeni do składowania. Niektóre potrzebują chłodni, inne konkretnego typu regałów. Wynajem magazynu sprawia zatem, że dobieramy typ budynku oraz wyposażenia do konkretnych, spersonalizowanych potrzeb, bez konieczności samodzielnego kupowania wszystkich sprzętów i urządzeń.

W magazynach e-commerce potrzeba nie tylko wyposażenia i pojazdów potrzebnych do przechowywania towarów. Niezbędne jest także wyznaczenie stref, w których wykonuje się dodatkowe czynności. Chodzi o szybkość realizacji zamówień, brak pomyłek, wysoką jakość przy realizacji zwrotów i reklamacji.

Klienci e-commerce chcą otrzymywać produkty najwyższej jakości, szybko i bez pomyłek.

Odpowiedni wybór magazynu dla e-commerce oraz systemu obsługującego procesy magazynowe i około magazynowe pozwala na znaczące obniżenie kosztów. Usprawnienie procesu zarządzania magazynem zmniejsza ryzyka popełnienia błędów. A to przekłada się na sprawniejszą obsługę zamówień i finalnie wzrost zadowolenia klientów.

To wszystko sprawia, że e-commerce działa lepiej, przynosząc solidne zyski. Warto zatem przemyśleć wybór magazynu, znaleźć optymalną przestrzeń, a przede wszystkim system który będzie to wszystko trzymał na odpowiednich torach.

Jak to wszystko zrobić?

Na przykładzie branży fashion (odzieżowej) chcę pokazać jak zbudować tani i sprawny magazyn.

Jakie są problemy magazynów ( chodzi  o pomieszczenia ale i regały, ich koszty pracochłonność)?

Magazyn kojarzy się głównie z systemem wysokiego składowania. W branży logistycznej magazyny wysokiego składowania definiuje się jako systemy regałowe o wysokości od 12 do 50 m, budowane w konstrukcji silosów. Charakteryzują się one dużą pojemnością magazynową i wykorzystaniem przestrzeni aż do wysokości sufitu. Z reguły koncepcja przechowywania jest sterowana elektronicznie.

Magazyn dla ecommerce wygląda zupełnie inaczej. Nie ulega wątpliwości, że branża e-commerce ma szczególne potrzeby dotyczące powierzchni oraz całej infrastruktury magazynowej. Z jednej strony konieczność szybkiego rozłożenia dostaw i udostępnienia towaru do sprzedaży. Z drugiej strony ogromne wymagania dotyczące błyskawicznych realizacji zamówień. Należy również pamiętać o nieodłączności dużych wahań wolumenów w zależności od sezonów, świąt i okresów wyprzedaży. Wszystko to powoduje, że tradycyjny magazyn wysokiego składowania z regałami paletowymi nie będzie spełniał wymagań branży ecommerce.

Na przykładzie naszych klientów działających w branży fashion (fashion ecommerce) przedstawię jak powinno tworzyć się tani magazyn o znikomym śladzie węglowym, wykorzystując materiały pochodzące z recyklingu.

Aby jak najefektywniej wykorzystać powierzchnię magazynową klienci wykorzystują antresole.

W ramach wdrażania klientów do naszego systemu magazynowego (EasyWMS) każdemu nowo wdrażanemu klientowi, który działa w branży fashion ecommerce proponujemy skorzystać z naszego autorskiego systemu składowania który opracowaliśmy na podstawie doświadczenia zdobytego w logistyce. Tworząc to rozwiązanie przyświecały nam dwa cele, niski koszt produkcji regału, oraz niski koszt, najlepiej zerowy koszt związany z  montażem regałów.

Biorąc pod uwagę te czynniki zdecydowaliśmy, że najlepszym materiałem będzie tektura podchodząca z recyklingu. Mając materiał opracowaliśmy prototyp półki kartonowej, następnie zaprojektowaliśmy wykrojnik do produkcji masowej (link do pobrania projektu wykrojnika)

wykrojnik-kartonu  

Zastosowanie tektury o odpowiednich parametrach, przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności, i temperatury  w pomieszczeniu magazynowym oraz przy zastosowaniu naszego wykrojnika dał efekty o wytrzymałości zbliżonej dla półki drewnianej (tu dać zdjęcie regału) W przypadku dużego tekturowego regału magazynowego zastosowaliśmy dwie fale:

fala B, której średnia grubość to około 3 mm oraz fala R o średniej grubości rzędu 2,1 mm. Surowiec, z którego powstał regał magazynowy to 5-warstwowa tektura o grubości 5,1 mm.

Koszt produkcji jednej półki to około 6 zł brutto.

magazyn tekturowy

Wymiary jednego boksu po złożeniu też nie pozostawiliśmy przypadkowi, box ma wymiar 600 x 400 x 300. Dlaczego taki wymiar? Jest od zdeterminowany i ustandaryzowany wielkością palety 1200 x 800. Dzięki czemu na jednej palecie na jednym poziomie mieszczą się cztery złożone boksy. Dlaczego paleta? Ponieważ karton nie może leżeć bezpośrednio na betonie, potrzebuje izolacji, w związku z czym paleta była naturalnym wyborem, w myśl zasady żeby wykorzystywać materiały z odzysku, chociaż za wyborem palety przemawiał jeszcze jeden czynnik. A mianowicie łatwość i elastyczność transportu. W miarę wzrostu, każdy prędzej czy później staje przed decyzją zmiany magazyny. Przy tak skontrowanym magazynie wystarczy rozsunąć moduły regałów, owinąć każdy moduł streczem, podjechać wózkiem lub paleciakiem, załadować moduł na ciężarówkę, rozładować,  poustawiać regały i magazyn przewieziony. Prawda że brzmi prosto i przyjemnie?

Elastyczność, która sprawi, że składanie regału będzie wygodne, a w miejscu zagięć nie powstaną pęknięcia, powoduje, że magazyn może być w całości złożony przez osoby pracujące na magazynie, nie trzeba zamawiać specjalistycznej firmy czy fachowców. W związku z czym koszt montażu wyniesie 0 zł.

Komu zlecić wykonanie boksów do magazynu?

W zasadzie wybór i konkurencja na runku jest dość duża. Firm produkujących pudełka tekturowe jest na tyle dużo, że każdemu bez względu na ilość uda się uzyskać atrakcyjną cenę.

Jeżeli jesteś zainteresowany i chciałbyś otrzymać wzornik tego wykrojnika zostaw nam informacje używając zakładki kontakt.

* Załączony wykrojnik jest prototypem i nie należy go traktować jako wyrób gotowy, przed rozpoczęciem produkcji należy zgłosić się to specjalisty produkcji wyrobów tekturowych.

Easyitem

Testuj Easyitem
za darmo przez 14 dni

Wypróbuj teraz