Case study

Po co przeceniać?

Przecena to obniżka ceny towaru lub usługi, który wcześniej był oferowany po wyższej cenie. Przecena może być skutkiem chęci szybszego pozbycia się towaru. Asortyment który nie sprzedawał się dobrze po wyższej cenie, przecenia się w celu uwolnienia miejsca w sklepie i magazynie na nowe towary. Także z powodu stwierdzenia wad fabrycznych oferowanych produktów obniża się cenę i z dodatkowym opisem wystawia się taki towar w specjalnej kategorii. Jednym z chwytów w marketingu jest najpierw oferowanie produktu po celowo zawyżonej cenie, a następnie przeprowadzenie operacji rzekomej przeceny.

Przeceniamy:

sezonowo,

w oparciu o kategorie

w oparciu o asortyment

ale również w oparciu o koszt magazynowania 

czy konieczność odmrożenia kapitału

 

Dynamic Pricing polega na automatyzacji ustalania cen. A więc niezbędne jest do tego  narzędzie, rozwiązanie informatyczne umożliwiające automatyczną zmianę cen w oparciu o wcześniej określone reguły. Automatyzacja cen jest szczególnie często wykorzystywana przez sklepy internetowe czy to posiadające własne sklepy czy działające w oparciu o marketplace’y, które oferują szeroką gamę produktów na konkurencyjnym rynku. 

 

Jak duża oferta wymaga automatyzacji cen? 

 

Ręczna przecena produktów może przysparzać problemów przy przecenie już 1000 unikalnych produktów. Ręczna przecena 10 000 staje się wyzwaniem, a przecena 100 000 wydaje się nie możliwa.

Case opisywany na podstawie doświadczeń w branży fashion ecommerce zdobytych na przestrzeni 6 lat. Zajmujemy się obsługą firm które posiadają duże ilości unikalnych pozycji produktowych. Standardowy klient ma 10 000 – 20 000 unikalnych SKU, największy ponad 200 000 z planami na 500 000 unikalnych SKU. W związku z tak dużą ilością produktów w sposób naturalny pojawia się potrzeba stworzenia narzędzia do automatyzacji przeliczania cen.

W związku z tym stanęliśmy przed wyzwaniem w jaki sposób powinna wyglądać automatyzacja cen i w oparciu o co powinna być wyliczona. Po rozmowach z klientami, zbierając informacje o tym z jakimi problemami się borykają, doszliśmy do wniosku, że problemem nie jest zmiana cen do celów marketingowych na kilku promowanych produktach, problemem w ecommerce są koszty magazynowania. Na tej podstawie doszliśmy do wniosku, że klientom, w związku ze zmieniającymi się trendami, zależy na szybkiej rotacji magazynu. Dlatego też uznaliśmy że jednym z głównych kryteriów wymuszających zmianę ceny powinna być automatyzacja w oparciu o długość magazynowania. Im towar dłużej na magazynie tym jego cena powinna się obniżać. Kolejne kryterium to kategorie asortymentowe oraz sezonowość.

W oparciu o te informacje stworzyliśmy formularz scenariusza przecen, w którym określamy progi przecen oraz cykle (długości składowania towaru w magazynie) datę uruchomienia, datę zakończenia, maksymalną obniżkę oraz kryteria wyłączające produkty z przeceny.

Taki scenariusz przypisujemy do uprzednio wyfiltrowanej oferty np do ofert po filtrze kategorii – “sukienka”. 

Dzięki odpowiednio wypełnionemu formularzowi możemy ustawić że wszystkie produkty od maja do września które są dłużej na magazynie nić 30 dni obniżą się o 30% a wszystkie produkty które są dłużej niż 45 dni o kolejne 20 % .

Reasumując branża ecommerce 

Mechanizm 

Podsumowując, przykładowo posiadamy towar na magazynie który kupiłem po określonej cenie. Następnie wystawiam ofertę zaczynając od wysokiej ceny katalogowej. Z czasem obniżam ją cyklicznie np. co 2 tygodnie o 5%. Obniżka trwa tak długo aż towar się sprzeda lub osiągnie cenę równą cenie zakupu + niedużego narzutu pokrywającego moje koszty. Poziom ceny najniższej jest zdefiniowany tak aby sprzedaż była ledwo opłacalna. Jest to poziom w którym zależy mi na odblokowaniu środków i zwolnieniu miejsca na magazynie dla towarów które lepiej rotują. W ten sposób można sobie radzić z pozbyciem “leżaków magazynowych”.

Easyitem

Testuj Easyitem
za darmo przez 14 dni

Wypróbuj teraz